Choď na obsah Choď na menu

Chrápanie - tipy na liečbu

18. 1. 2011

Všetkým pacientom trpiacim chrápaním by mala byť na prvom mieste (a s náležitým dôrazom) doporučená režimová liečba. Táto liečba je jednoduchá, zameraná na všetky rizikové faktory,  finančne nenáročná a neinvazívna.

Na prvom mieste je prestať piť alkohol, najmä vo večerných hodinách. Ďalej je veľmi vhodné prestať fajčiť. Bezprostredne po opustení cigariet síce nie je pozorovateľný efekt, dokonca sa môže prechodne stav pacienta z hľadiska chrápania zhoršiť,  no už po niekoľkých mesiacoch (po regenerácii sliznice a spevnení podporných štruktúr chronicky dráždených dymom) sa nočné dýchanie významne zlepší.

 

Jednoduchým pravidlom, ktoré môže taktiež ovplyvniť prejavy OSA je dodržiavanie zásad spánkovej hygieny, tj. dostatok spánku a dbanie o pravidelnosť spánku, keďže spánková deprivácia zhoršuje prejavy OSA.

V neposlednom rade je vhodné pacienta upozorniť na možnú polohovú závislosť chrápania, keďže prejavy sú najčastejšie (najhlučnejšie) v polohe na chrbte (supinačnej). U časti pacientov s polohovou viazanými poruchami dýchania v spánku je prevencia polohy na chrbte kľúčovou súčasťou terapie. Polohu v spánku nie je možné nijako vôľou ovplyvniť. Vhodným riešením je vytvoriť vhodnú kapsu na vloženie tenisovej loptičky do zadného dielu pyžama pacienta, či iným spôsobom vytvoriť na chrbte pacienta diskomfort, takže sa bude i v spánku supinačnej polohe vyhýbať (Jokic et al, 1999). Bohužiaľ tento postup nie všetci pacienti tolerujú, buď pre diskomfort zo samotného vyvýšenia na chrbte, alebo preto, že v inej polohe v spánku sa im zhoršujú iné telesné obtiaže, napr. bolesti chrbtice, kĺbov alebo i stenokardie.

 

Veľmi dôležitým cieľom by mala  byť redukcia hmotnosti. Redukcia hmotnosti je neoddeliteľnou súčasťou liečby a najmä v prípade veľmi obéznych pacientov prináša výrazné zlepšenie stavu. Na druhej strane ale neplatí, že redukciou hmotnosti je možné OSA vyliečiť. Vysvetlenie nie je jasné, pravdepodobne súvisí s pretrvávaním tuku v  priestore okolo horných dýchacích ciest. Jednoznačne je však redukcia hmotnosti významným prínosom pri terapii a umožňuje napr. po určitom čase celkom ukončiť iné spôsoby terapiu (ako je pretlaková terapia apod.), alebo aspoň výrazne znížiť hodnotu používaného pretlaku.

 

Ďalším cieľom lekára pri liečbe chrápania a porúch dýchania v spánku je revízia chronickej medikácie. Mnoho pacientov chronicky nadužíva medikamenty, ktoré vedú k zhoršovaniu prejavov (najmä diazepam a flunitrazepam). V prípade nutnosti chronickej terapie liekmi na spanie - hypnotikami je vhodné vymeniť nevhodné preparáty za hypnotiká III. generácie, tj. zolpidem, zopiclon a zaleplon, ktoré síce pôsobia cez benzodiazepínový receptor, majú ale minimalizované iné než prohypnotické účinky a neovplyvňujú apnoe a dýchanie v spánku.

 

Ak máte záujem o bližšie informácie o liečbe chrápania a porúch dýchania v spánku, napíšte nám. Ak poznáte ďalšie postupy alebo overené triky, napíšte nám do diskusie pod článkom - pomôžete ďalším trpiacim...


Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Mišo - pozor na podvodníkov

28. 7. 2016 8:26

Skúste varovať pred takýmito podvodníkmi:
http://zn.sk/reklamy-maju-riesenie-chrapanie-pozor-liecbu-herbasnorex/

lebo sľubujú sľubujú a na inom webe rovnakí ľudia len vymenili názov, meno a mesto odkiaľ sú a sľubujú zas niečo iné. A tento hnusný podvod propaguje moja schránka na atlas.sk aj po prihlásení do schránky. Udivuje ma, ako je to možné.